Opisując atrakcje naszego regionu nie sposób nie wspomnieć o ruinach pałacu w Kopicach.
Znany również jako “pałac na wodzie”, gdyż otoczony był z trzech stron rozległymi stawami, z 54 hektarowym parkiem, powstał w XIX wieku. Kompleks wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego (zespół pałacowy, XIX:-pałac (ruina), nr rej.: 725/64 z 14.03.1964-park, nr rej.: 65/81 z 15.07.1981-kaplica grobowa Schaffgotschów, w parku, 2 poł. XIX, nr rej.: 1996/73 z 30.01.1973-folwark, nr rej.: 1941/69 z 1.02.1969:-budynek mieszkalno-administracyjny-spichrz (większy)-spichrz (mniejszy)-dom mieszkalny i wozownia).
Historia pałacu smuci niejednego amatora ciekawych miejsc. Nie dziwi zatem ogrom materiałów, jakie powstały na temat pałacu.
Nie chcemy powielać tych informacji, ale wiemy, że niewątpliwie warto odwiedzić to urokliwe, lecz z każdym dniem popadające w większą ruinę miejsce. Wcześniej jednak zachęcamy do zapoznania się z historią miejsca oraz rodów właścicieli zmieniających się na przestrzeni stuleci. Wszystko co chcecie wiedzieć o Kopicach, znajdziecie TUTAJ.
Odwiedzając Kopice warto zapoznać się także z legendą o śląskim Kopciuszku. To historia biednej dziewczyny, która stała się najbogatszym dzieckiem Śląska.
„Czy biedna dziewczyna może zostać jedną z najbogatszych kobiet świata i wyjść za mąż za hrabiego spokrewnionego z książętami? W bajkach – jak najbardziej. Jednak na Śląsku historia taka zdarzyła się naprawdę. ”Śląski Kopciuszek” posiadał pałace w Szombierkach i we Wrocławiu, ale ukochał głównie Kopice koło Grodkowa.” źródło: biblioteka-grodkow.pl
O historii Śląskiego Kopciuszka przeczytasz TUTAJ.