Ruiny pałacu w Kopicach

Opisując atrakcje naszego regionu nie sposób nie wspomnieć o ruinach pałacu w Kopicach.

Znany również  jako “pałac na wodzie”, gdyż otoczony był z trzech stron rozległymi stawami, z 54 hektarowym parkiem, powstał w XIX wieku. Kompleks wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego (zespół pałacowy, XIX:-pałac (ruina), nr rej.: 725/64 z 14.03.1964-park, nr rej.: 65/81 z 15.07.1981-kaplica grobowa Schaffgotschów, w parku, 2 poł. XIX, nr rej.: 1996/73 z 30.01.1973-folwark, nr rej.: 1941/69 z 1.02.1969:-budynek mieszkalno-administracyjny-spichrz (większy)-spichrz (mniejszy)-dom mieszkalny i wozownia).

Historia pałacu smuci niejednego amatora ciekawych miejsc. Nie dziwi zatem ogrom materiałów, jakie powstały na temat pałacu.

Nie chcemy powielać tych informacji, ale wiemy, że niewątpliwie warto odwiedzić to urokliwe, lecz z każdym dniem popadające w większą ruinę miejsce. Wcześniej jednak zachęcamy do zapoznania się z historią miejsca oraz rodów właścicieli zmieniających się na przestrzeni stuleci. Wszystko co chcecie wiedzieć o Kopicach, znajdziecie TUTAJ.

Odwiedzając Kopice warto zapoznać się także z legendą o śląskim Kopciuszku. To historia biednej  dziewczyny, która stała się najbogatszym dzieckiem Śląska.

„Czy biedna dziewczyna może zostać jedną z najbogatszych kobiet świata i wyjść za mąż za hrabiego spokrewnionego z książętami? W bajkach – jak najbardziej. Jednak na Śląsku historia taka zdarzyła się naprawdę. ”Śląski Kopciuszek” posiadał pałace w Szombierkach i we Wrocławiu, ale ukochał głównie Kopice koło Grodkowa.”  źródło: biblioteka-grodkow.pl

O historii Śląskiego Kopciuszka przeczytasz TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca  w obszary wiejskie.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zadanie finansowane w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” - Realizacja Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego Przez Społeczność (LSR) na lata 2016-2022 dla obszaru działania Stowarzyszenia „Brzesko-Oławska Wieś Historyczna”

W ogrodzie Viadrusa © 2019. All rights reserved. | Blosom.IT