Legenda o „łotrowskim” piwie z Grodkowa, które było tak kiepskie, że niemal otruć mogło. Autor: Krzysztof Żołyński

Wiele miast i miejscowości w Polsce szczyci się doskonałymi trunkami produkowanymi lokalnie. Niestety do tego grona z pewnością nie może zaliczyć się Grodków, gdyż piwo pochodzące z tego grodu, było tak kiepskie, że wywoływało u pijących rozmaite choroby i zwidy. Przeszło nawet do legendy!!!

Złośliwi mówili, że z grodkowskim piwem może się równać tylko okropne wino z Wińska. Mieszkańcy tego miasta przez wieki trudnili się hodowlą winorośli, ale najwyraźniej bez większych sukcesów, skoro powstałe tam wino nazywano „morderczym”.

Niewiele lepszym miało być ponoć grodkowskie piwo, zwane dla odmiany przez mieszkańców Wiązowa „łotrowskim”, a to dla takiego oto wydarzenia.

Jeden gospodarz z Wiązowa poszedł raz do Grodkowa na jarmark. Wypił tam sporo piwa i rozbolał go od tego brzuch, przeto czym prędzej wybrał się w drogę powrotną. Ledwo jednak wyszedł z miasta, bóle tak przybrały na sile, że legł na trawie. Jęcząc cicho podniósł głowę i ujrzał przed sobą na drodze trzy krzyże z figurami Chrystusa i obu łotrów. Twarz tego łotra, który bluźnił Chrystusowi, była wykrzywiona w okropnym grymasie bólu.

– Biedaku! – zawołał leżący – czy i ty piłeś grodkowskie piwo?

Na szczęście później sytuacja uległa zdecydowanej poprawie i grodkowianie mogli przez długie lata delektować się piwem doskonałej jakości. Niestety dzisiaj, pamiątką po miejskim browarze są pozostałości budynków i ruiny.

Pozostałości po browarze w Grodkowie

Legenda o „łotrowskim” piwie z Grodkowa, które było tak kiepskie, że niemal otruć mogło – autor: Krzysztof Żołyński

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca  w obszary wiejskie.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zadanie finansowane w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” - Realizacja Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego Przez Społeczność (LSR) na lata 2016-2022 dla obszaru działania Stowarzyszenia „Brzesko-Oławska Wieś Historyczna”

W ogrodzie Viadrusa © 2019. All rights reserved. | Blosom.IT